ASG-W³odawa
Grudzieñ 22, 2024, 20:40:03 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum zosta³o uruchomione!
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Zasady ASG  (Przeczytany 2231 razy)
blessthefall1990
Administrator
Aktywny u¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 143


Zobacz profil Email
« : Maj 04, 2010, 21:37:57 »

Zasady airsoftowe (Prawo ASG)

Preambu³a
Niniejszy zbiór powsta³ w celu ujednolicenia podstawowych zasad airsoft, funkcjonuj±cych dotychczas jako niepisany kodeks honorowy jego mi³o¶ników. Zbiór ten nie pozostaje w sprzeczno¶ci z prawem powszechnym i jest prawu powszechnemu podporz±dkowany. Stanowi nakre¶lenie i zgromadzenie w formie jednego dokumentu zasad powszechnie dot±d stosowanych, jako, ¿e airsoft'em zajmuj± siê wy³±cznie ludzie uczciwi, przestrzegaj±cy zasad fair play, którym przy¶wieca idea wspólnej, dobrej zabawy z uwzglêdnieniem wszystkich zasad bezpieczeñstwa i dla których nie jest podstawowym celem osi±gniêcie zwyciêstwa za wszelk± cenê oraz uzyskanie jak najwiêkszej ilo¶ci trafieñ, czy te¿ wykazanie w jakikolwiek inny sposób wy¿szo¶ci nad innymi mi³o¶nikami airsoft. Zebranie zasad airsoft w formie jednolitego dokumentu, u³atwi ich konsekwentne przestrzeganie, a tak¿e ustandaryzuje airsoft na terenie ca³ego kraju.

Airsoft jest tak¿e ¼ród³em pozyskiwania nowych znajomych i przyjació³. S³u¿y tak¿e umacnianiu wzajemnej ¿yczliwo¶ci w poczuciu równo¶ci wszystkich mi³o¶ników. W airsoft nie ma miejsca na okazywanie jakichkolwiek niechêci wynikaj±cych z przynale¿no¶ci narodowych, kulturowych, religijnych, politycznych i rasowych. Niedopuszczalnym jest zatem wykorzystywanie airsoft do g³oszenia czy prezentowania jakichkolwiek niechêci wobec jakiejkolwiek grupy jego mi³o¶ników.

Czê¶æ ogólna
Podstawowe pojêcia

   1. Airsoft - jest to zabawa polegaj±ca na prowadzeniu walk airsoft, przy wykorzystaniu broni ASG. Airsoft ³±czy siê z hobby zwi±zanym z posiadaniem jednej lub wiêcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporz±dzenia oraz z uczestnictwem w spotkaniach i walkach airsoft.
   2. Walki airsoft - s± to spotkania, w których dwie lub wiêcej grup tocz± pomiêdzy sob± symulowane walki, które mog± byæ oparte na scenariuszach, u¿ywaj±c przy tym broni ASG i amunicji ASG.
   3. Broñ ASG - s± to repliki wszelkiej broni palnej, wykonane z dowolnego materia³u, w skali 1:1 lub innej, miotaj±ce amunicjê ASG za pomoc± s³upa sprê¿onego powietrza lub specjalnego gazu przeznaczonego do zasilania broni ASG.
   4. Broñ ASG mo¿e byæ powtarzalna, samopowtarzalna oraz automatyczna.
   5. Amunicja ASG - s± to kulki z tworzywa sztucznego o ¶rednicy 6 mm, masie nie przekraczaj±cej 0,33 g, przystosowane do wystrzeliwania z broni ASG.
   6. Gracz airsoft - jest to osoba, która uczestniczy w walkach airsoft, podczas których posiada broñ ASG oraz respektuje podstawowe zasady obowi±zuj±ce w airsoft.
   7. Teren walk airsoft - jest to ¶ci¶le okre¶lony teren, na którym tocz± siê walki airsoft. Teren powinien byæ, w miarê mo¿liwo¶ci, oznaczony i zabezpieczony przed wej¶ciem na niego osób postronnych. Prowadzenie walk na okre¶lonym terenie powinno byæ uzgodnione z jego w³a¶cicielem lub zarz±dc±. O prowadzeniu walk airsoft na okre¶lonym terenie powinny byæ powiadomione w³a¶ciwe s³u¿by porz±dkowe.
   8. Strefa bezpieczeñstwa - miejsce wydzielone na terenie walk airsoft, gdzie zbieraj± siê wyeliminowani gracze, b±d¼ inne osoby nie uczestnicz±ce w walce. W strefie bezpieczeñstwa obowi±zuje ca³kowity i bezwzglêdny zakaz strzelania z broni ASG.


Czê¶æ szczegó³owa
I. Zasady bezpieczeñstwa

   1. ¦rodki ochrony oczu:
          * Wszyscy gracze airsoft dok³adaj± najwy¿szej staranno¶ci, by spotkania i walki airsoft by³y pozbawione jakichkolwiek zagro¿eñ dla ¿ycia i zdrowia uczestników oraz osób postronnych.
          * Ka¿dy gracz airsoft zobowi±zany jest posiadaæ w trakcie walk airsoft ¶rodki ochrony oczu, jako organu najbardziej nara¿onego na uszkodzenia. ¦rodki ochrony oczu powinny byæ wytrzyma³e na postrza³ z amunicji ASG z bliskiej odleg³o¶ci, ze wszelkiego typu broni ASG.
          * Ka¿dy gracz airsoft, w przypadku w±tpliwo¶ci dotycz±cych skuteczno¶ci stosowanych ¶rodków ochrony oczu, zobowi±zany jest do przeprowadzenia testu wytrzyma³o¶ci, polegaj±cego na oddaniu strza³u / serii strza³ów, do maj±cego mieæ zastosowanie ¶rodka ochrony, z bliskiej odleg³o¶ci, z najmocniejszej, dostêpnej broni ASG. W szczególno¶ci dotyczy to ¶rodków ochrony oczu, których przeznaczenie jest inne ni¿ do airsoft.
          * ¦rodki ochrony oczu musz± byæ za³o¿one przez uczestnika airsoft przez ca³y czas trwania walk airsoft. Zdjêcie ¶rodków ochrony mo¿e nast±piæ wy³±cznie w strefie bezpieczeñstwa.
          * Gracz airsoft, który zdejmie ¶rodki ochrony oczu poza stref± bezpieczeñstwa, mo¿e byæ upomniany przez ka¿dego z pozosta³ych graczy. Nie zastosowanie siê do upomnienia b±d¼ ponowne upomnienie, stanowi podstawê do wykluczenia tego gracza z dalszych walk airsoft.
   2. Spo¿ywanie alkoholu i za¿ywanie ¶rodków odurzaj±cych
          * W trakcie trwania walk airsoft obowi±zuje bezwzglêdny zakaz spo¿ywania alkoholu oraz za¿ywania ¶rodków odurzaj±cych.
          * Spo¿ywanie alkoholu jest dopuszczalne wy³±cznie po og³oszonym zakoñczeniu wszystkich walk airsoft.
          * Uczestnik walk airsoft, spo¿ywaj±cy w trakcie ich trwania alkohol lub u¿ywaj±cy ¶rodków odurzaj±cych, mo¿e byæ natychmiast i nieodwo³alnie wykluczony ze wszystkich walk airsoft.
   3. Zabezpieczenie terenu walk airsoft pod wzglêdem materialnym:
          * Teren walk airsoft, przed jego wykorzystaniem, powinien byæ sprawdzony pod wzglêdem bezpieczeñstwa przez organizatora walk.
          * Szczególnemu sprawdzeniu winny podlegaæ nastêpuj±ce elementy:

                o istnienie ukrytych dziur, jarów, za³omów mog±cych stanowiæ zagro¿enie dla uczestników,
                o istnienie przedmiotów (wystaj±ce prêty, pot³uczone szk³o itp.) mog±cych stanowiæ zagro¿enie dla uczestników,
                o dostêpno¶æ terenu dla osób trzecich, co mo¿e stanowiæ zagro¿enie bezpieczeñstwa tych¿e osób,
                o miejsca stanowi±ce jakiekolwiek zagro¿enie, winny byæ oznaczone, w miarê mo¿liwo¶ci, w widoczny sposób.
   4. Zabezpieczenie terenu walk airsoft pod wzglêdem formalnym:
          * uczestnicy lub organizator walk airsoft sprawdza czyj± w³asno¶æ stanowi teren tych¿e walk, lub pod czyim znajduje siê zarz±dem i uzgadnia mo¿liwo¶æ prowadzenia tam walk,
          * dodatkowo, o walkach airsoft powinny byæ powiadomione w³a¶ciwe s³u¿by porz±dkowe (policja, stra¿ le¶na itp.), informuj±c przy tym, na czym te walki polegaj±.
   5. Inne ¶rodki ochrony i bezpieczeñstwa:
          * Na miejscu walk airsoft powinna znajdowaæ siê apteczka pierwszej pomocy. W przypadku walk airsoft, gdzie organizator jest okre¶lony, obowi±zek zapewnienia apteczki pierwszej pomocy spoczywa na organizatorze.
          * Dodatkowo na miejscu walk airsoft powinien znajdowaæ siê jakikolwiek ¶rodek ³±czno¶ci zewnêtrznej (np. telefon komórkowy) dla mo¿liwo¶ci wezwania pomocy w przypadku zaistnienia wypadku. W przypadku walk airsoft, gdzie organizator jest okre¶lony, obowi±zek zapewnienia ¶rodków ³±czno¶ci zewnêtrznej spoczywa na organizatorze.
   6. Wszelkie inne ¶rodki ochrony, takie jak: he³my, kaski, na³okietniki, nakolanniki, rêkawice ochronne, ochraniacze na zêby, s± zalecane do stosowania. Ich u¿ywanie le¿y w gestii uczestnika.


II. Zasady zwi±zane z zachowaniem porz±dku publicznego oraz obowi±zuj±cych norm prawnych

   1. Noszenie broni ASG w miejscach publicznych powinno odbywaæ siê z u¿yciem pokrowców, opakowañ lub w inny sposób, zabezpieczaj±cy broñ ASG przed widokiem publicznym.
   2. Wydobywanie, strzelanie, celowanie lub jakiekolwiek inne u¿ycie broni ASG w miejscu publicznym mo¿e byæ uznane za naruszanie zasad airsoft i powodowaæ wykluczenie dopuszczaj±cego siê tego gracza airsoft ze wszelkich spotkañ i walk airsoft.
   3. Noszenie mundurów i oporz±dzenia u¿ywanego w airsoft w miejscach publicznych jest dozwolone, za wyj±tkiem przypadków, gdy pozostaje to w sprzeczno¶ci z prawem powszechnie obowi±zuj±cym ( mundury i wyposa¿enie, a tak¿e symbole i oznaczenia, zastrze¿one dla okre¶lonych formacji, takich jak: wojsko, policja itp.).


III. Zasady u¿ywania broni bia³ej w ASG

   1. Broñ bia³a (no¿e, sztylety, bagnety ) mog±, za zgod± pozosta³ych uczestników, stanowiæ czê¶æ umundurowania lub wyposa¿enia gracza airsoft.
   2. Zabronione jest u¿ywanie broni bia³ej podczas walk airsoft, poprzez jej dobywanie w jakimkolwiek celu. Uczestnik, który dobywa broni bia³ej podczas walk airsoft mo¿e byæ natychmiast i w sposób nieodwo³alny wykluczony z dalszych walk airsoft.
   3. Dobywanie broni bia³ej mo¿e nast±piæ wy³±cznie w strefie bezpieczeñstwa i wy³±cznie w sposób nie zagra¿aj±cy ¿yciu i zdrowiu uczestników.


IV. Zasady u¿ywania ¶rodków pirotechnicznych lub ¶rodków pozoracji pola walki

   1. U¿ywanie ¶rodków pirotechnicznych lub ¶rodków pozoracji pola walki jest niedopuszczalne w walkach airsoft, za wyj±tkiem zapisu punktu 2.
   2. W wyj±tkowych przypadkach, gdy organizator walk airsoft dopu¶ci u¿ywanie ¶rodków pirotechnicznych lub ¶rodków pozoracji pola walki, powinno to siê odbywaæ w sposób kontrolowany, wykluczaj±cy mo¿liwo¶æ zaistnienia nieszczê¶liwego wypadku. Organizator okre¶la zasady u¿ywania ¶rodków pirotechnicznych lub ¶rodków pozoracji pola walki w opublikowanym przez siebie regulaminie walk airsoft.


V. Zasady uznawania trafieñ, zachowania siê trafionych

   1. Trafienie w ka¿d± czê¶æ cia³a, uznaje siê jako wyeliminowanie trafionego z dalszej walki airsoft.
   2. Trafiony uczestnik sygnalizuje fakt trafienia poprzez uniesienie obu r±k do góry i okrzyk "dosta³em".
   3. Dopuszczalne jest pominiêcie unoszenia r±k i okrzyku w sytuacjach, kiedy takie zachowanie mo¿e ujawniæ skryte dzia³anie osoby, która odda³a celny strza³.
   4. Trafiony gracz pozostaje w miejscu trafienia. Trafiony gracz przyjmuje tak± pozycjê, by fakt jego wyeliminowania by³ oczywisty oraz by jego pozycja nie utrudnia³a walk airsoft pozosta³ym uczestnikom. Trafiony gracz mo¿e przemie¶ciæ siê do strefy bezpieczeñstwa dopiero wówczas, gdy w rejonie, gdzie zosta³ trafiony, nie tocz± siê ju¿ ¿adne dzia³ania, a przej¶cie do strefy bezpieczeñstwa nie bêdzie odbywa³o siê przez rejon innych dzia³añ. Trafiony gracz szczególnie dba o to, by nie przeszkadzaæ lub nie utrudniaæ walk airsoft innym uczestnikom.
   5. Nie przyznawanie siê do otrzymanych trafieñ jest naruszeniem podstawowego kanonu, na jakim opiera siê airsoft - kanonu uczciwo¶ci. Gracz airsoft, który uporczywie i w sposób ewidentny unika przyznawania siê do otrzymanych trafieñ, nie jest mile widziany w ¶rodowisku airsoft. W zwi±zku z tym mo¿e zostaæ wykluczony z udzia³u we wszelkich walkach, spotkaniach i imprezach airsoft.
   6. Trafiony uczestnik od chwili zasygnalizowania trafienia, zachowuje pe³ne milczenie. Nie jest dopuszczalne porozumiewanie siê w sposób bezpo¶redni, przy u¿yciu ¶rodków ³±czno¶ci, ani w ¿aden inny sposób, z pozosta³ymi uczestnikami, zarówno bior±cymi udzia³ w dalszych walkach airsoft, jak i uczestnikami, którzy zostali tak¿e trafieni. Zakaz porozumiewania siê przestaje obowi±zywaæ w strefie bezpieczeñstwa, jednka¿e porozumiewanie siê mo¿e nastêpowaæ wy³±cznie z osobami znajduj±cymi siê w tej¿e strefie.
   7. Trafiony uczestnik, od chwili zasygnalizowania trafienia, nie oddaje strza³ów z ¿adnej broni ASG i w ¿adnym celu. Zakaz ten dotyczy równie¿ uczestników znajduj±cych siê w strefie bezpieczeñstwa.
   8. Szczególnie niedopuszczalne jest przekazywanie jakichkolwiek informacji pozosta³ym w walce uczestnikom. Przekroczenie tej zasady mo¿e spowodowaæ natychmiastowe i bezwzglêdne wykluczenie gracza z dalszych walk airsoft.
   9. Trafienie w broñ ASG u¿ywan± przez gracza uwa¿a siê, za wyeliminowanie tej¿e broni z dalszej walki airsoft.
  10. Gracz, którego broñ zosta³a wyeliminowana, nie mo¿e strzelaæ z niej do koñca starcia, w którym nast±pi³o wyeliminowanie. Dopuszcza siê mo¿liwo¶æ korzystania z broni ASG posiadanej przez wyeliminowanego, innego uczestnika. Przejêcie broni ASG wyeliminowanego uczestnika mo¿e nast±piæ wy³±cznie w tym miejscu, w którym zosta³ on wyeliminowany.
  11. Wyczerpanie siê amunicji ASG, nie skutkuje wyeliminowaniem gracza z walki airsoft. Gracz, któremu wyczerpa³a siê amunicja, pozostaje nadal w walce.
  12. Organizator walk airsoft mo¿e ustaliæ inne zasady uznawania trafieñ. W przypadku braku ustalenia innych zasad uznaje siê za obowi±zuj±ce, podane w niniejszym zbiorze.


VI. Zasady korzystania ze ¶rodków ³±czno¶ci

   1. Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich ¶rodków ³±czno¶ci.
   2. Organizator walk airsoft mo¿e zastrzec na swój u¿ytek okre¶lone przez siebie kana³y. Nie mog± one byæ u¿ywane przez pozosta³ych uczestników.


VII. Zasady organizowania walk airsoft - regulaminy

   1. Walki airsoft, zwane dalej "imprezami", o charakterze zorganizowanym i o zasiêgu ogólnopolskim, powinny byæ opatrzone, przygotowanym przez organizatora i podanym do publicznej wiadomo¶ci, Regulaminem Imprezy.
   2. Z zachowaniem podstawowych zasad dotycz±cych bezpieczeñstwa, organizator ma prawo do swobodnego okre¶lania zasad obowi±zuj±cych w trakcie trwania imprezy.
   3. Wszyscy uczestnicy imprezy s± zobowi±zani do bezwzglêdnego przestrzegania zasad ustalonych w regulaminie, pod rygorem usuniêcia z imprezy bez zwrotu poniesionych kosztów.


VIII. Sprawy inne

   1. ¯aden gracz airsoft nie mo¿e byæ dyskryminowany z powodu rodzaju i typu posiadanej broni ASG, umundurowania i wyposa¿enia. Jednak¿e ka¿dy gracz airsoft dba o to, by jego umundurowanie i wyposa¿enie nie odbiega³o w ra¿±cy sposób od norm umundurowania i wyposa¿enia powszechnie uznanych i przestrzeganych w airsoft, a tak¿e od przyjêtego przez organizatorów klimatu rozgrywki (w tym sensownosci scenariusza).
   2. Mi³o¶nikiem i sympatykiem airsoft mo¿e byæ ka¿da osoba, bez wzglêdu na wiek, p³eæ i rasê.
   3. W spotkaniach, walkach i imprezach airsoft mog± uczestniczyæ osoby, które ukoñczy³y 18 lat i posiadaj± pe³n± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych.
   4. W przypadkach szczególnych, w spotkaniach, walkach i imprezach airsoft mog± uczestniczyæ osoby, które ukoñczy³y 16 lat i posiadaj± pisemn± zgodê rodziców / opiekunów, wed³ug ustalonego wzoru.


IX. Postanowienia koñcowe

   1. Niniejszy zbiór zasad nie stanowi prawa w powszechnym rozumieniu.
   2. Stosowanie okre¶lonych w niniejszym zbiorze zasad, stanowi dba³o¶æ o rozwój airsoft w Polsce, poszanowania dla ca³ego ¶rodowiska airsoft, a tak¿e dla panuj±cych w tym ¶rodowisku dobrych obyczajów. Z tego wzglêdu, zbiór niniejszy stanowi zbiór zasad obowi±zuj±cych w ¶rodowisku airsoft w Polsce i zwany jest umownie "Prawem ASG".
   3. Stworzenie niniejszego zbioru ma s³u¿yæ ujednoliceniu zasad stosowanych w ca³ym ¶rodowisku airsoft.
   4. Niniejszy zbiór opracowany zosta³ na podstawie istniej±cych dotychczas i og³oszonych zasad oraz na podstawie wypowiedzi wielu osób ze ¶rodowiska airsoft. Twórcy zaznaczaj±, i¿ do³o¿yli wszelkich starañ, by ten zbiór zapewni³ równe szanse dla wszystkich mi³o¶ników airsoft i pozwoli³ zapobiec wszelkim sporom i nieporozumieniom.




 
Powy¿szy dokument zosta³ skopiowany ze strony wmasg.pl.
http://www.wmasg.pl/artykuly.php?artykul=14

Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahypotworow curse-of-tiger gonerpg the-world-is-magic yourlifetoday